Asset Publisher Asset Publisher

Las pełen korzyści

Po raz kolejny 29 września br. szkółka Nadleśnictwa Drawno gościła na swoim terenie wyjątkowych gości. Były to dzieci z Przedszkola nr 5 z Choszczna.

Miniona sobota była doskonałą okazją, aby spotkać się z przedszkolakami i ich rodzicami na zajęciach w szkółce leśnej. Była teoria i była praktyka. Młodzi uczestnicy wykorzystując swoje zmysły mogli się przekonać jak pachnie las, mogli usłyszeć żyjące w nim ptaki, wreszcie dowiedzieć się dlaczego igły kłują i dlaczego żołędzie spadają z drzew. Dowiedziały się , że las jest najczystszą z fabryk, ekologiczną apteką , miejscem pracy i wypoczynku dla ludzi, domem dla zwierząt. Podczas kilkugodzinnych zajęć rozpoznawaliśmy zwierzęta leśne, poznawaliśmy ich zwyczaje. Nie zabrakło wierszyków, które dzieci z wielką pasją recytowały przy ognisku.

Pyszne kiełbaski z ogniska smakowały jak nigdy dotąd. Młodzi przyjaciele lasu zebrali szyszki, liście, nasiona do swojego kącika przyrodniczego, a każdy z przedszkolaków otrzymał również nagrodę niespodziankę.

Współczesna praca leśników opiera się na racjonalnym gospodarowaniu lasem. Model wielofunkcyjnej gospodarki leśnej łączy funkcje gospodarcze, ochronne, społeczne, edukacyjne, kulturowe. Dzięki właściwej gospodarce lasów w Polsce przybywa. Ich powierzchnia zwiększyła się z 21 procent w 1945 r. do 29,5  procent obecnie.

/Tekst: Ilona Herba/

/Zdjęcia: Ilona Herba, zasoby Przedszkola nr 5 w Choszcznie/