Asset Publisher Asset Publisher

Młodzi wolontariusze lasu

Już po raz kolejny  21 września, leśnicy zorganizowali akcję p.n. „Sprzątanie Świata”. Zaangażowali się w nią przede wszystkim nasi pracownicy, oraz wychowankowie SOSW w Niemieńsku wraz ze swoimi opiekunami. Zebraliśmy około 20 worków śmieci.

Uzbrojeni w rękawiczki, worki i niestrudzone chęci podzieliliśmy się na grupy, aby móc wysprzątać jak największy obszar naszego nadleśnictwa. Terenem objętym sprzątaniem było leśnictwo Zdanów, oraz  leśnictwo Międzybór. Młodzież doskonale wiedziała jak sortować zgromadzone śmieci. Niektóre z nich tak jak np. plastik rozkładają się w przyrodzie kilkaset lat.  Rozmawialiśmy o syzyfowej pracy jaką corocznie wykonujemy. Uczestnikom trudno było zrozumieć dlaczego ludzie pozostawiają śmieci. Mówiliśmy m.in. jak nie zgubić się w lesie, jak podzielony jest las i po co są słupki oddziałowe. Po prawie 2- godzinnej wyprawie, 50-cio osobowa grupa uczestników udała się na zasłużony poczęstunek. Przy ośrodku czekało na nas ognisko i grillowane kiełbaski.

Lasy  Państwowe wychodzą naprzeciw społeczeństwu. Jesteśmy szeroko otwarci na turystów. Udostępniamy  większość naszych terenów . Aby udogodnić wypoczynek na łonie natury budujemy parkingi leśne, wyposażamy je w śmietniki, jak również miejsca do rozpalania ognisk.

Nadleśnictwo Drawno składa serdeczne podziękowania za inicjatywę i wspólną organizację akcji  „Sprzątanie Świata” Pracownikom i Wychowankom SOSW w Niemieńsku.

Niech postawa tych młodych ludzi stanowi wzór i stanie się impulsem do działania dla nas samych.

 

/Tekst: Ilona Herba/

 /Zdjęcia: Julia Herba, zasoby SOSW w Niemieńsku/