Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu, w obecnych realiach leśnictwa wielofunkcyjnego, to zrównoważone korzystanie z jego zasobów. To głównie pozyskanie drewna, a w mniejszym zakresie, zbiór płodów runa leśnego, roślin lub ich części, a także pozyskanie choinek.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, zatwierdzanym przez ministra właściwego ds. leśnictwa, który sporządzany jest raz na dziesięć lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu. Dzięki temu w lasach systematycznie zwiększa się zapas drewna. W zmieniających się warunkach przyrodniczych przyjmowane cele hodowlano-ochronne realizowane są poprzez użytkowanie lasu, które pozwala na zachowanie właściwego stanu sanitarnego lasu, poprawia strukturę przestrzenną i wiekową, a w rezultacie zapewnia trwałość lasu i ciągłość jego wielofunkcyjnej roli dla przyszłych pokoleń. O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat, określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w konkretnych drzewostanach, na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan.

Pozyskane drewno pochodzi najczęściej z:

• cięć rębnych – tj. z użytkowania drzewostanów dojrzałych, których podstawowym celem jest

przebudowa i odtworzenie (odnowienie) drzewostanów;

• cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu wyznaczonych drzew uznanych

za niepożądane i przeszkadzające dla pozostałych drzew;

• cięć przygodnych, sanitarnych i klęskowych – będących konsekwencją wystąpienia

negatywnych czynników abiotycznych i biotycznych w lasach.

W Nadleśnictwie Drawno, zgodnie z Planem Urządzenia Lasu na lata 2022-2031, średni roczny rozmiar pozyskania drewna wynosi około 105 000 m3. Drewno pozyskiwane jest głównie w ramach użytkowania rębnego i przedrębnego (cięć pielęgnacyjnych). Warto jednak zaznaczyć, że w ostatnim czasie (podobnie jak w wielu innych nadleśnictwach) wzrasta udział drewna pozyskiwanego w ramach cięć przygodnych, sanitarnych i klęskowych, co jest konsekwencją zmieniających się warunków klimatycznych. Wykonawstwo większości leśnych prac gospodarczych odbywa się przez kooperujące z Lasami Państwowymi, wyspecjalizowane podmioty gospodarcze tzw. Zakłady Usług Leśnych, które dbając o wysoki standard realizowanych zadań (w tym bezpieczeństwo i ergonomię) wdrażają i stosują nowe technologie i specjalistyczne maszyny do prac w lesie.