Asset Publisher Asset Publisher

„1000 drzew na minutę”

„Dołącz do leśników, posadź drzewko” – pod tą nazwą odbyła się kolejna edycja akcji związanej z sadzeniem drzew. Zaangażowała się  w nią młodzież ze Szkoły Podstawowej w Drawnie. Posadziliśmy około 500 sadzonek.

Co możemy zrobić w ciągu jednej minuty ? – możemy posadzić 1000 drzew. Akcja nosząca tę nazwę została zapoczątkowana w ubiegłym roku i cieszy się coraz większym uznaniem. Leśnicy sadzą rocznie ok. 500 mln drzew, co w przeliczeniu daje nam 1000 drzew na minutę.

W piątek, 12 października grupa uczniów z klas VIII b i IV b postanowiła przyłączyć się do tej akcji. Korzystając z pięknej pogody młodzież wyruszyła do lasu aby kolejny raz wziąć udział w sadzeniu. Na powierzchni czekały już szpadle oraz przywiezione ze szkółki sadzonki. Po krótkim instruktażu, wszystkie pary z zapałem ruszyły do pracy.  Dzięki świetnej współpracy młodszych i starszych kolegów udało się posadzić około 500 sadzonek lipy i grabu. Po skończonym sadzeniu wyruszyliśmy na wspólnie posadzoną zeszłoroczną uprawę.  Efekt ubiegłorocznej ciężkiej pracy, sprawił, że na twarzach wszystkich uczestników zagościł uśmiech. Posadzenie kilkuset drzew daje młodym ludziom ogromną satysfakcję. Nie tylko biernie korzystają z darów lasu, ale także biorą udział w jego tworzeniu. Akcja uczy respektowania praw przyrody, oraz szacunku dla ciężkiej pracy innych ludzi.

 Co roku sadzimy coraz więcej gatunków drzew liściastych, odchodzi się od monokultur. Dzięki temu ich udział procentowy od II wojny światowej zwiększył się
z 13 do 23%. Dzięki właściwej gospodarce, zwiększa się również zasobność polskich lasów. Obecnie jest ona dwukrotnie większa niż średnia europejska.

                                                                                                   / Tekst : Ilona Herba/

                                                                        / Zdjęcia: Ilona Herba, Monika Gdaniec/