Asset Publisher Asset Publisher

Grzybobranie

Po raz trzynasty  na terenie Nadleśnictwa Drawno gościliśmy miłośników grzybobrania. W imprezie wzięło udział ok. 150 uczestników.

W dniu 13 października b.r. około godziny dziewiątej, spotkaliśmy się na polu namiotowym Sówka, aby wziąć udział w kolejnych Otwartych Mistrzostwach Drawna w Grzybobraniu. Organizatorem imprezy byli Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drawieńskiej oraz Burmistrz Drawna. Wyjątkowo wysokie temperatury, oraz brak deszczu budziły obawy co do efektów grzybobrania. Pomimo to, pełni entuzjazmu uczestnicy, wyruszyli do lasu, aby potem móc cieszyć się ze swych zbiorów. Po około dwóch godzinach zaczęli pojawiać się pierwsi uczestnicy. Ku zaskoczeniu organizatorów las okazał się szczodry i udało się przeprowadzić zamierzone konkurencje. Były to m. in. konkurs wiedzy o grzybach, konkurs na największą ilość zebranych grzybów, konkurs literacki, oraz dla prawdziwych smakoszy konkurs kulinarny. Dzięki sponsorom wyłoniono zwycięzców i przyznano zasłużone nagrody.

Zbieranie grzybów to tradycja przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Jest wspaniałą formą wypoczynku na łonie przyrody. Dzięki temu, że lasy w 77 % pozostają w zarządzie Lasów Państwowych są ogólnie dostępne dla społeczeństwa. Uwzględniając konieczność zachowania trwałości lasów stałym zakazem wstępu do lasu objęto:

– uprawy leśne do 4 m wysokości,

– powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne,

– ostoje zwierząt,

– źródliska rzek i potoków,

– obszary zagrożone erozją.

 

Las jest udostępniony dla nas wszystkich, jednak nie powinniśmy zapomnieć, że ciąży na nas obowiązek dbania o jego właściwy stan. Szanując przyrodę, nie możemy pozwolić na pozostawianie w lesie śmieci.

Las zachęca do nas wszystkich do aktywności. Przebywając w lesie wdychamy zawarte w powietrzu olejki eteryczne. Dzięki temu leśne powietrze działa bakteriobójczo, uspokajająco, przeciwzapalnie. Zawiera od 50 -70 razy mniej drobnoustrojów chorobotwórczych niż powietrze miast.

/Tekst: Ilona Herba/

/Zdjęcia: Ilona Herba, Adam Wasieczko/