Asset Publisher Asset Publisher

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Wspólnie ze Szkołą Podstawową im. Stefana Żeromskiego w Drawie, będziemy sprzątać tereny leśne, wzdłuż tras zaznaczonych na załączonej mapie.

Trasa nr 1 – Drawnik – Kwatera Myśliwska w Borowcu

Trasa nr 2 – Stadion MKS w Drawnie – Miejsce odpoczynku „Harcówka”

Trasa nr 3 – Kol. Pszczewko – Miejsce biwakowania „Drewniany Most”

Akcja została zaplanowana na 20 września br., trwa od godziny 11:30 do godziny 13:30.

Każda z grup, zbierająca śmieci z wyżej wymienionych tras posiada swojego opiekuna.

Trasa nr 1 – opiekun  - Marek Sękiw – tel. 694-457-221

Trasa nr 2  - opiekunowie - Ilona Herba – tel. 694-457-226, Wojciech Herba – tel. 694-457-218

Trasa nr 3 – opiekun – Mateusz Paszkiewicz – tel. 606-332-084

Worki na śmieci oraz jednorazowe rękawiczki, zostaną przekazane uczestnikom akcji, 20 września 2019 roku, około godziny 11:30, na początku każdej z tras (trasa nr 1 - Drawnik, trasa nr 2 - Stadion MKS w Drawnie, trasa nr 3 – przy Kol. Pszczewko - droga na Rościn).

Zainteresowanych, którzy zamierzają dołączyć do uczestników, chcących odebrać rękawiczki oraz worki na odpady, prosimy o kontakt z opiekunami tras.

Nadleśnictwo Drawno zaprasza wszystkich zainteresowanych do włączenia się w akcję.

Koordynatorami akcji sprzątaMY w Nadleśnictwie Drawno są :

Ilona Herba – tel. 694 457 226

Julia Paszkiewicz – tel. 725 316 092

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy. Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.  


Divisions and others

 

Mapa lasów

Mapa lasów