Lista aktualności Lista aktualności

Wyjazd szkoleniowy

Szkolenie na terenie RDLP Gdańsk i RDLP Olsztyn

W dniach 05.10 – 09.10.2015 r. odbył się wyjazd szkoleniowy pracowników Służby Leśnej naszego nadleśnictwa na tereny RDLP w Olsztynie oraz RDLP w Gdańsku.

W pierwszym dniu odwiedziliśmy Nadleśnictwo Kartuzy, zwiedziliśmy Kolegiatę Kartuską oraz Centrum Edukacji w Szymbarku. W tym szczególnym miejscu była możliwość poznania historii, języka i kultury Kaszub. Poza ciekawymi i ważnymi informacjami o Kaszubach ich tradycji i zwyczajach można było zobaczyć między innymi: najdłuższą deskę świata, Dom Sybiraka z łagrem, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady, Dom powstańca polskiego z Adampola, Bunkier Gryfa Pomorskiego, Kościółek św. Rafała, Dom do góry nogami, największy fortepian świata czy Browar „Kaszubska Korona".

Kolejny dzień rozpoczął się od zwiedzania Zamku w Malborku. Następnie udaliśmy się do Nadleśnictwa Młynary, gdzie oglądaliśmy pomnik przyrody „Gruba Kaśka" – sosnę w wieku ok. 300 lat o wysokości 39 m i pierśnicy 380 cm, rezerwat przyrody „Lenki" utworzony w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych, fragmentów starodrzewi modrzewiowych i bukowych oraz wyłączone drzewostany nasienne lipy drobnolistnej.

Trzeciego dnia odwiedziliśmy Gospodarstwo Szkółkarskie Mielno (Nadleśnictwo Olsztynek), które od 2011 roku oprócz tradycyjnych sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym produkuje sadzonki z bryłką w systemie kontenerowym oraz zajmuje się produkcją podłoża torfowego dla potrzeb szkółkarstwa leśnego. Później zwiedziliśmy Olsztyn oraz w ramach integracji, rozegrane zostały zawody kręglarskie.

Czwarty dzień spędziliśmy w Nadleśnictwie Miłomłyn. Rozpoczęliśmy od wyjazdu do pochylni w Buczyńcu i nietypowego rejsu statkiem po lądzie.  Następnie przyszedł czas na zajęcia terenowe, w trakcie których zapoznaliśmy się z miejscowymi doświadczeniami odnośnie odnowienia naturalnego drzewostanów sosnowych, prowadzenia rębni IIIb oraz wpływu podsadzeń produkcyjnych (głównie bukowych) na lokalną biocenozę leśną. W rezerwacie przyrody ,,Sosny Taborskie" można było na własne oczy zobaczyć wspaniały ekotyp sosny pospolitej. Poznać jego cechy i zastosowanie w świecie, z uwagi na wyjątkową budowę tych drzew. Sam rezerwat powołano w 1958 r. Najstarsze sosny są w wieku 250-270 lat.

W ostatnim dniu udaliśmy się do Nadleśnictwa Kaliska, do  Arboretum w Wirtach. Jest to jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Polsce – historia powstania arboretum sięga drugiej połowy XIX wieku. Liczące ponad 700 gatunków, odmian i form arboretum w Wirtach znane jest przede wszystkim z kolekcji wielu bardzo cennych drzew iglastych i liściastych w wieku ponad 100 lat oraz powierzchni doświadczalnych które stanowią próby introdukcji obcych gatunków drzew leśnych do warunków europejskich. Pierwsze powierzchnie doświadczalne zostały założone w latach 1890-1897 przez miejscowego nadleśniczego Adama Puttricha we współpracy z wybitnym leśnikiem profesorem Adamem Schwappachem.

Zwiedzanie Arboretum w Wirtach stanowiło ostatni punkt wyjazdu szkoleniowego. 

 

/Agnieszka Kokocka